روانشناسی کودک با بهترین روش های روز

۱۰ تا از مهم ترین راههای افزایش اعتماد بنفس در کودکان (تحقیقات جدید)

bestkid b

فقط بزرگترها نیستند که با مشکل اعتماد به نفس دست و پنجه نرم می کنند (اعتماد به نفس بزرگسالان) بلکه کودکان و نوجوانان هم به این مشکل گرفتار می شوند. در این مقاله ۱۰ تا از مهم ترین راههای افزایش اعتماد بنفس در کودکان را به شما دوستان معرفی می نماییم. امید است با توجه ویژه به این راهکارها آثار کمبود اعتماد به نفس را به کلی از کودکان خود دور کنید.

مقدمه:

یکی از احساسات طبیعی هر فردی داشتن اعتماد به نفس است که داشتن همین احساس باعث بروز پیشرفت های بزرگی در زندگی می شود. اعتماد به نفس پایین سطوح مختلفی دارد ممکن است این مشکل عمیق باشد یا سطحی و ناچیز که توجه به تمامی حالت های این مشکل و رفع این حالت ها امری ضروریست.

ویدئوی معرفی تکنیک های افزایش اعتماد به نفس کودکان :

پست مشابه: افسردگی در کودکان ابتدایی و عوارض آن را بشناسید (دیدگاه فوق تخصص)

۱- ابراز محبت، توجه داشتن به کودک و گوش دادن به صحبت های او

کودکان فرشته های کوچک و دوست داشتنی هستند که با دیدن آنه چشمه محبت و عطوفت انسان جاری می گردد. پس بهتر است که این احساس را به آنها نیز بیان کنید. وقتی را برای توجه کامل به کودک خود کنار بگذارید. این بسیار به احساس اعتماد به نفس کودک شما کمک می کند چون به او این پیغام را می‌دهد که شما فکر می‌کنید او مهم و ارزشمند است. حتما نباید وقت زیادی باشد؛ فقط چند لحظه‌ که وقتی می‌خواهد با شما حرف بزند، دست از سرکشی به صندوق پست می‌کشید یا تلویزیون را خاموش می‌کنید تا جواب سوالش را بدهید. با او ارتباط چشمی برقرار کنید تا معلوم باشد که واقعا دارید به چیزی که می‌گوید گوش می‌دهید. اگر وقتتان کم است، بدون نادیده گرفتن نیازهایش این نکته را به او بگویید. بگویید «خب همه اتفاقهای تمرین فوتبال را برام تعریف کن، بعد که تموم شد باید برم شام درست کنم».

توجه-به-کودک

اگر کودکتان نیاز به حرف زدن دارد، بایستید و به چیزی که برای گفتن دارد خوب گوش دهید. او نیاز دارد احساس کند که افکارش، احساساتش، خواسته‌ها و نظراتش مهم هستند. به او کمک کنید با نام گذاشتن روی احساساتش با آن‌ها راحت کنار بیاید. بگویید «می‌فهمم که ناراحتی، چون نمی‌توانی به آن مهمانی بروی». با پذیرفتن احساساتش بدون قضاوت درباره آنها، به احساسات او اعتبار می‌بخشید و نشان می‌دهید که برای چیزی که می‌خواهد بگوید ارزش قایلید. اگر احساسات خودتان را با او سهیم کنید مثلا اگر بگویید: «من نگران مامان بزرگم. خیلی مریضه»، او هم در بیان احساسات خودش اعتماد به نفس پیدا می‌کند.

۲- دفاع کردن کودک از خود در برابر دیگران

روش دفاع کردن از خود در موقعیت های مختلف را به کودک خود بیاموزید. برای اینکه فرزندتان بتواند بر موقعیت های اضطراب آور غلبه کند نیاز دارد تدابیری آموخته باشد.به طور مثال اگر در جمعی کودکان دیگر فرزند شما را اذیت می کنند به او یاد دهید تا چگونه از خود دفاع کند. به طور مثال به او جملاتی را آموزش دهید تا در این مواقع از آنها استفاده کند، بدین ترتیب او احساس اطمینان خاطر بیشتری خواهد کرد.

دفاع-از-خود

۳- آزادی عمل دادن به کودکان

رفتارها و دامنه انتخاب های کودک خود را محدود نکنید! برای کودک تان شرایطی را مهیا کنید که بتواند انتخاب کند. بگذارید میان کیف صورتی و قرمز امکان انتخاب داشته باشد، با این کار شما به کودک تان راههای اتخاذ تصمیم را آموخته اید. حس خلاقیت کودکان را به کار اندازید و آنها را تشویق کنید تا با شما در کارها سهیم شوند. تا آنجا که امکان دارد در کار آنها دخالت نکنید. اگر کودک تان علاقمند به آموختن مهارتهای خاصی است، برای آموزش آن مهارت برای او زمان صرف کنید. اگر در هنگام فعالیتی کودک شما باعث ریخت و پاش و کثیفی منزل شد، با او برخورد نا مناسب نداشته باشید، زیرا اغلب فعالیت کودکان با ریخت و پاش و شلوغی همراه است . به فرزندتان مسئولیت هایی مناسب با سن شان واگذار کنید این باعث احساس ارزشمندی می شود.

آزادی-عمل

۴- دور نگه داشتن کودک از افراد و مکانهایی که احساس بدی به آنها می دهد.

اکثر کودکان نسبت به مکانهای خاص یا بعضی از افراد و هم سن و سالان خود حس خوبی ندارد و دوست ندارند در اینگونه موقعیت ها قرار بگیرند. پس تا جای که ممکن است آنها را مجبور به دیدن این افراد یا مکانها نکنید مخصوصاً اگر شما در کنار آنها نباشید تحمل این شرایط برای انها سخت تر می شود.

روش کاملا اصولی تربیت فرزند با دیدگاه روانشناسی +فیلم آموزشی

۵- رویارو کردن کودک با ترسهایش

گاهی اوقات ممکن است به این موضوع شک کنید که عاملی وجود دارد که کودکتا ناز آن واهمه دارد و این موضوع باعث ایجاد حالت نگرانی در وی شده است می توانید با پرسیدن از او یا روشهای دیگر از این قضیه مطلع شوید و به نحوی شایسته کودک خود را با آن مسئله (عامل ترس) روبرو کنید تا برای همیشه این مشکل حل شود. چون در صورت بی اعتنایی به این مسئله ترس کودک باقی می ماند و رفته رفته باغث کاهش اعتماد به نفس وی می گردد.

مقابله-با-ترس

۶- تشویق کردن کودک

هر کودکی نیاز به شکلی از حمایت از جانب عزیزانش دارد که پیغام می‌دهند «ما به تو ایمان داریم. ما تلاشهایت را می‌بینیم. ادامه بده!» تشویق یعنی تشخیص دادن پیشرفت و نه فقط پاداش دادن به نتیجه ای. پس اگر کودکتان با مسئله‌ی ریاضی دست و پنجه نرم می‌کند، به جای این که بگویی «نه اینطوری نیست. بگذار برات حلش کنم»، بگویید «خیلی داری تلاش می‌کنی. تقریبا به جواب رسیدی»

مطلبی مهم برای والدین: آموزش اصول ونکات مهم تربیت کودک ۲ ساله از دیدگاه روانشناسی

۷- مقایسه نکردن رفتار کودک خود با کودکان دیگر

وقتی کودکتان را صرفنظر از توانایی هایش، مشکلاتش، اخلاقش، یا قدرتش می‌پذیرید، به او بیشترین کمک را می‌کنید. بنابراین، او را در عشق خود غرق کنید. نظراتی مثل «چرا سعی نمی‌کنی مثل برادرت باشی؟» یا «چرا مثل دوستت مودب نیستی؟» فقط کودکتان را به یاد مشکلاتش می‌اندازد و در او احساس خجالت، حسادت و رقابت را تشدید می‌کند. حتی مقایسه‌های مثبت مثل «تو بهترین بازیکنی» هم به طور بالقوه مخرب اند، چون چون کودک به سختی می‌تواند همیشه بر طبق این تصویر خود را بسازد. اگر بگذارید کودکتان بداند که او را به خاطر منحصر به فرد بودنش تحسین می‌کنید، او هم ارزش بیشتری برای خودش قایل می‌شود.

۸- تجربه کردن ریسک های سالم توسط کودک

به کودک خود اجازه‌ی تجربه‌های کم خطر را بدهید و در مقابل تقاضاهای او در دخالت خود مقاومت کنید. کودکتان را به کشف چیزی تازه، مثل خوردن غذایی متفاوت، یافتن دوستان تازه، یا اسکیت سواری تشویق کنید. با این که همیشه احتمال شکست وجود دارد اما بدون ریسک کردن موفقیت هم به دست نمی آید. مثلا سعی نکنید به محض این که از خواندن کلمه‌ای دشوار احساس یاس کرد، او را «نجات» دهید. پریدن وسط کار او و گفتن این که «خودم می‌کنم» او را وابسته بار می‌آورد و اعتماد به نفس ِ او را کم می‌کند. شما با برقراری تعادل در نیاز به حمایت از او و نیاز او به تجربه کردن کارهای تازه اعتماد به نفسش را شکل خواهید داد.

۹-آموزش مثبت اندیشی به کودکان

مثبت اندیشی هموارن و در هر سنی باعث کاهش ترس و اضطراب و افزایش اعتماد به نفس می شود. چنانچه شما از نقاط قوت کودک خود تعریف کنید، این عمل مانند یک ذره بین، رفتارهای مثبت آنها را بهتر نشان می‌دهد و در نتیجه باغث پیشرفت و افزایش روحیه کودکان می گردد و باعث می‌شود خود را بیشتر باور کنند.

مثبت-اندیشی۱

۱۰- تقویت مهارت های اجتماعی کودکان

هیچگاه نگذارید کودکان به گوشه گیری و خجالتی بودن عادت کنند و روابط اجتماعی آنها را تقویت کنید. مطمئن باشید که این مسئله در اعتماد به نفس آنها تاثیر بسزایی دارد زیرا روابط افراد یکی از مهمترین قسمت‌های زندگی هر فردی است.

روابط-اجتماعی

نتیجه گیری:

کودکان در مسیر رشد و تعالی خود ممکن است با اتفاقات و هنجارهای مختلفی روبرو گردند که اثرات مخربی بر روی سلامت و روحیه و روان آنها بگذارد. والدین است که با اقدامات به موقع و توجهات ویژه به کودک خود آنها را از هر نوع ناهنجاری و مشکل به دور نگه دارند تا از بروز مشکلات جدی در آینده فرزند خود جلوگیری نمایند.

هر گونه سوالی در زمینه افزایش اعتماد بنفس دارید یا مشکلی در این زمینه دارید در بخش نظرات مطرح کنید تا به آن پاسخ دهیم.

۴ کتاب آموزشی کودک که والدین حتما باید آن را مطالعه کنند

charbzaban

میلاد حیدری

سلامتی و بهروزی همه هموطنان آرزوی قلبی من است. سوالات و نظرات خود را مطرح کنید، من یا سایر هموطنان پاسخ خواهیم داد. به امید افزایش آگاهی و سلامتی روحی جسمی در بین همه ایرانیان در جای جای دنیا.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. سلام من یه پسر ۴ سال و نیمه دارم که احساس میکنم اعتماد بنفس نداره و احساس میکنم بچه ترسو ییه چون تو جمع بچه ها همیشه مغلوبه و مقلد بچه های دیگه س اگه بچه ای بهش زور بگه هیچ واکنش بدی در برارش نمیکنه حتی اگه بخواد کتکش بزنه ازش میترسه و نمیتونه از خودش دفاع کنه بچه خیلی مهربون و آرامیه ولی من خیلی نگرانش هستم میترسم در آینده هم مضطرب و ترسو و خجالتی باشه تو رو خدا منو راهنمایی کنید با پسرم چطور رفتار کنم که خوب بشه من یه مادر منضبط و مرتب هستم اما زور گو نیستم بخدا ازش همیشه نظر میخوام و به سلیقه ش احترام میذارم اما بچه من همیشه احساس میکنه نظر خودش خوب نیست و از من سلیقه میخواد تو رو خدا کمکم کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا