تربیت کودکان

مهد کودک برای کودک 2، 3 و 4 ساله (همه نکات کاربردی)

زمان بردن کودک به مهدکودک به عوامل مختلفی ازجمله مدت مرخصی والدین، مسایل مالی، نبود گزینه های دیگر مراقبت از کودک از جمله وابستگان و… بستگی دارد. هر چه بیش تر بتوانید برای مهدکودک بردن کودک صبر کنید، بهتر است.

بسیاری از مادران شاغل، ۹ ماه پس از زایمان باید سرکار بروند، بنابراین مجبور می شوند کودک خود به مهدکودک بسپارند. بیشتر مهدکودک ها، کودکان زیر ۶ هفته را نمی پذیرند و بسیاری از آنها نیز از امکانات لازم برای رسیدگی به نیازهای خاص نوزادانی که به طور نارس به دنیا آمده اند و یا بیماری های مختلفی دارند، مجهز نیستند.

حتما بخوانید: ۳۰ تا از بهترین مهدکودک های تهران از نظر اولیا مربیان (به تفکیک منطقه)

برخی افراد می گویند مراقبت در منزل برای نوزادان بهترین گزینه است و مهدکودک ها برای کودکان نوپا بهتر است. در اینحال بهتر است به شرایط خود و نیازهای فرزندتان توجه کنید و بهترین تصمیم ممکن را بگیرید. برای تصمیم گیری صحیح، در این مطلب با ما همراه شوید.

بهترین سن مهدکودک بردن کودک چه زمانی است؟

اینکه فرزندتان را به مهد کودک بفرستید یا نه، انتخاب شخصی خودتان است. اما این تصمیم گیری در بیشتر موارد به برنامه کاری، خواسته های شما و همچنین فرزندتان بستگی دارد. قبل از تصمیم گیری از خود چند سوال بپرسید:

  • آیا فرزند من با حضور در جمع افراد غریبه احساس ناراحتی می کند؟
  • آیا فرزند من در یک محیط پر سر و صدا احساس ناراحتی و ترس می کند؟
  • آیا کودک من احساس راحتی می کند و به آسانی با یک محیط یا مکان جدید سازگار می شود؟
  • آیا فرزند من هنگام بازی با دوستانش، افراط می کند؟

این سؤالات به شما کمک می کنند تصمیم بگیرید که آیا فرستادن فرزندتان به مهدکودک تصمیم صحیحی است یا نه. اگر ملاک تصمیم گیری شما سن فرزندتان است، بهتر است در این مورد از مسئول مهدکودک سوال کنید چون سن پذیرش کودکان، در مراکز مختلف متفاوت است. برخی مراکز ممکن است نوزادان چند ماهه را بپذیرند در حالی که مراکز دیگر ممکن است فقط برای کودکان نوپا و بزرگتر مناسب باشند. بنابراین شما باید مهدکودکی پیدا کنید که مناسب سن کودک و سایر نیازهای شما و فرزندتان باشد.

حتما بخوانید: بهترین سن یادگیری موسیقی برای کودکان

برای تصمیم گیری بهتر، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

۱-نوزادان ۰ تا ۱۸ ماهه

نوزادان به مراقبت بسیار زیادی نیاز دارند. بنابراین تصور می شود که بهترین مکان نگهداری آنها در این سن، خانه است. با اینحال اگر مهدکودک مورد نظر شما، بچه های بسیار کمی را پذیرش می کند، ممکن است مراقب بتواند سریعا به نیازهای فرزند شما پاسخ دهد.

زمان مراقبت مهمترین نکته در این مرحله است. نوزادان برای دلبستگی و اعتماد کردن به مراقب خود به زمان نیاز دارند. نوزادان همچنین به محض شروع به اکتشاف در دنیای پیرامون خود، نیاز به یک محیط تمیز و ایمن دارند.

۲-کودک نو پای ۱۸ ماهه تا ۳ ساله

نیازهای مراقبتی نوزادان و کودکان نوپا مشابه است. کودکان نوپا نسبت به نوزادان مستقل تر هستند اما در عین حال به یک مراقب صبور و پرانرژی نیاز دارند. کودکان در این سن، به مراقبانی نیاز دارند که بتوانند به آنها در درک دنیایی که در آن زندگی می کنند کمک کنند.

کودکان نو پا بسیار فعال هستند و به محیطی ایمن احتیاج دارند که به آنها اجازه دهد در حالی که در محیط اطراف خود بطور کاملا ایمن و بیخطر می گردند، کاوش کنند. استخدام پرستار بچه ها برای کودکان در این سن بسیار عالی است. برخی مهدکودک ها و مربیان پرتجربه نیز می توانند در این زمینه عملکرد خوبی از خود نشان دهند.

حتما بخوانید: بهترین سن فرستادن کودکان به کلاس زبان

یکی از مزایای مراقبت روزانه کودکان ۱۸ ماهه تا ۳ ساله در مهدکودک، این است که آنها به کودکان نوپا فرصتی برای معاشرت با سایر کودکان می دهند و به آنها این فرصت را می دهند که در فعالیتهایی که ممکن است در خانه نتوانند انجام دهند، شرکت کنند.

۳-کودکان پیش دبستانی ۳ تا ۵ ساله

مزیت قرار دادن کودکان پیش دبستانی در مهدکودک این است که به آنها فرصتی می دهد تا زبان را یاد بگیرند و مهارت های اجتماعی را بیاموزند. کودکان سه تا پنج ساله مشتاق ایجاد روابط با همسالان و بازی با دوستانشان هستند. یک مهدکودک با کیفیت می تواند برای کمک به کودکان در این سن بسیار مفید باشد و مهارت های اولیه را در اختیار فرزندانتان قرار دهد و این امکان را برای آنها فراهم کند تا در طیف گسترده ای از فعالیت هایی که ممکن است در خانه نتوانند انجام دهند شرکت کنند.

مهدکودک برای کودکان پیش دبستانی بسیار مناسب است، به شرط آنکه به منابع و بازی های متناسب با سن دسترسی داشته باشند و با کودکان دیگر هم سن خود رابطه ی خوبی برقرار کنند. اگر تصمیم به گرفتن پرستار کودک و نگهداری فرزندتان در خانه هستید، بهتر است در عین حال او را در فعالیت های گروهی مانند شنا، ورزش، رفتن به پارک و… نیز شرکت دهید.

حتما بخوانید: نکات بسیار مهم در آموزش و تربیت کودکان (دختر و پسر) پیش دبستانی

حتی اگر یک مادر خانه دار هستید هم می توانید فرزندتان را در گروه های مختلف شرکت دهید تا با محیط های خارج از خانه آشنا شوند، با همسالان خود تعامل برقرار کنند و به راحتی بتوانند توسط افراد بزرگسال دیگر (غیر از والدین خود) نگهداری شوند.

به یاد داشته باشید که نمی توان سن و سال دقیقی برای قرار دادن کودکان در مهدکودک تعیین کرد چون این مورد در هر کودک متفاوت است. همانطور که در بالا هم اشاره شد، زمان قرار دادن کودک در مهدکودک به نیازهای فرزندتان و شرایط و وضعیت زندگی خودتان بستگی دارد. سعی کنید در تصمیم گیری و اتخاذ رویکرد مثبت خود آرامش داشته باشید و تصمیم درستی بگیرید.


اپ چرب زبان

زبان یعنی آینده! اپلیکیشن آموزش زبان چرب زبان برای کودکان ایران کاملا رایگانه! همین الان دانلودش کن کلی وقت گذاشتیم فقط واسه کمک به ساخت آینده بهتر واسه فرزندان ایران عزیز!


 

تیم تولید محتوا

سلامتی و بهروزی همه هموطنان آرزوی قلبی من است. سوالات و نظرات خود را مطرح کنید، من یا سایر هموطنان پاسخ خواهیم داد. به امید افزایش آگاهی و سلامتی روحی جسمی در بین همه ایرانیان در جای جای دنیا.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا