نکات سلامتی مادران

جدیدترین و بهترین راههای درمان افسردگی شدید در زنان (با دارو و بدون دارو)

آمارهای روانشناسی، رشد و پیشرفت بیماری افسردگی را در بین همه اقشار جامعه نشان می دهد که در این میان، درصد زنان افسرده جامعه بیشترین میزان را دارد. به همین منظور این مطلب را به بررسی و معرفی جدیدترین و بهترین راههای درمان افسردگی شدید در زنان (با دارو و بدون دارو) اختصاص می دهیم.

مقدمه:

حداقل کاری که برای کمک به یک فرد افسرده می توانید انجام دهید شاد کردن روحیه وی است اگر با رفتار و کلام خود قادر به انجام اینکار نیستید می توانید با او به مکان سرسبز و آرام بروید تا با تماشا کردن باغ ها و جنگل ها احساس لذت کند و حتی در کتاب مقدس قرآن هم ذکر شده که نگاه کردن به گل ها و درختان باعث شادابی انسان می گردد. اینکار را می توانید هر روز یک ساعت انجام دهید تا بعد از گذشت مدتی شاهد بهبود خلق و خوی فرد افسرده باشید. البته در ادام راهکارهای دیگری را به شما خواهیم آموخت.

ویدئو درمان افسردگی:

تاثیر یوگا بر درمان افسردگی:

حتماً بخوانید: نتایج جدیدترین تحقیقات در دنیا! آیا افسردگی درمان قطعی دارد؟

چرا افسردگی در زنان بیشتر است؟

طبق بیانات وزیر بهداشت کشور: افراد بالای ۶۰ سال و خانم‌ها بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی هستند و در دنیا ۳۵۰ میلیون نفر به بیماری افسردگی مبتلا هستند در حالی که در کشور ما نیز ایران ۱۶.۸ درصد زنان و بیش از ۱۰ درصد مردان افسرده می باشند. از عوارض ابتلا به افسردگی می توان بی رغبتی و بی‌میلی به مسائل زندگی، گوشه گیری و اختلال در روابط اجتماعی و خانوادگی را نام برد. براساس مطالعات در ایران در سال ۲۰۱۵ شیوع اختلال افسردگی در زنان به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۵۰۳۷ نفر است که این تعداد در دنیا ۴۹ هزار نفر است.افسردگی۱

عوامل مختلفی از جمله بیولوژیک باروری، ژنتیک، تغییرات هورمونی و روابط بین فردی در ابتلای زنان به افسردگی نقش زیادی دارد. بسیاری از زنان در دوران قاعدگی از لحاظ احساسی و جسمی بسیار ضعیف می شوند(سندروم پیش از قاعدگی)، تغییرات رفتاری مثل احساس افسردگی و تحریک پذیری را تجربه می کنند. عده ی زیادی از زنان افسرده علائم و نشانه های شدیدتری در دوران قاعدگی تجربه می کنند. بسیاری از زنان در زمان پس از زایمان به افسردگی پس از زایمان دچار می شوند. از جمله این اختلالات رفتاری می توان به افسردگی پس از زایمان اشاره داشت. علائم افسردگی شدید در زنان در فاصله زمانی کمی پس از وضع حمل بروز می کند، موجب اضطراب، بی خوابی، گریه یا افکاری مانند آسیب رساندن به خود یا نوزاد می شود.

راهکارهایی برای پیشگیری و درمان افسردگی:

هر شخص افسرده ای می تواند با انجام کارهای زیر، افسردگی حاد خود را درمان نماید:

 1. ترک سردی ها.
 2. نوشیدن جوشانده زعفران هر روز.
 3. استشمام عطر محمدی در حالت خواب
 4. نوشیدن یک لیوان عرق بهارنارنج هر شب.
 5. خوردن یک قاشق عسل بصورت ناشتا هر روز صبح.
 6. خوردن اسفند شبی یک قاشق غذا خوری (می توانید به کمک آب قورت دهید).
 7. مصرف دم کرده گیاه بادرنجبویه باعث کم شدن غم و اندوه می شود.
 8. گلاب نشاط بخش است و بعنوان درمانی فوری برای افسردگی و ضعف اعصاب محسوب می شود.
 9. بدن افراد افسرده به مواد غذایی گرم مانند خرما، گردو، انجیر و کشمش بیشتر احتیاج دارد.
 10. مثبت نگری و افزایش امیدواری باعث احساس رضایت از زندگی و بهبود بیماری می گردد.
 11. بکاربردن استراتژی های خود مدیریتی خیلی بیشتر از کمک دیگران به شما کمک خواهد کرد تا بر افسردگی غلبه کنید.
 12. درمان‌های جایگزین مانند طب سوزنی، مراقبه و تغذیه‌درمانی نیز برای درمان افسردگی توصیه می شوند.
 13. پیاده روی و ورزش کردن بهترین کار برای درمان افسردگی است.

پیاده روی در جذب انرژی مثبت در بدن فرد بسیار تاثیر گذار است، فکر زیاد باعث سردی مغز می شود زمانی که فرد پیاده‌روی می‌کند، کمتر فکر می‌کند و انرژی منفی از او دور می شود؛ ورزش، ماساژ درمانی، تغذیه مناسب، مصرف گیاهان دارویی در پیشگیری از افسردگی نقش بسزایی دارند و فرد می تواند با راهنمایی پزشک متخصص به درمان افسردگی خود کمک کند.

درمان افسردگی با زالو درمانی:

تحقیقات علمی نشان داده است که بزاق زالو در درمان بیماریهای مختلف نظیر افسردگی، بیماریهای مفصلی و سیاتیک و بیماریهای قلبی و عروقی کاربرد بسیار دارد. در افسردگی میزان ˈدوپامینˈ در مغز کاهش می یابد، بزاق زالو باعت افزایش میزان دوپامین مغز می شود. دو نوع افسردگی وجود دارد افسردگی نوع بیولوژیک و افسردگی روانشناختی. زالو درمانی در درمان افسردگی های بیولوژیک کاربرد دارد.

همچنین بخوانید: آیا افسردگی ارثی است و اگر درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

درمان افسردگی با استفاده از دارو:

درست است که داروهای ضد افسردگی، عوارض جانبی در پی دارند، ولی واقعا موثرند و باعث بهبود سریع علائم می شوند مخصوصاً در زمان هایی که علائم فرد بسیار شدید است. بنابراین زمانی که سرعت بهبود مد نظر است، از دارو درمانی استفاده می شود. از دیگر ویژگی های دارو درمانی، نه تنها کاهش علائم بلکه رفع کامل آن هاست. اگر فرد دچار افکار خودکشی باشد، دارو درمانی می تواند یک گزینه بسیار مناسب باشد. اگر چه ذکر این نکته ضروری است که دارو درمانی به تنهایی کافی نیست و چشم پوشی از روان درمانی می تواند مانع از بهبود فرد شود. امروزه درمان تلفیقی که شامل دارو درمانی و رواندرمانی است، از بهترین گزینه های درمانی است که بالاترین میزان بهبودی را حاصل می کند.

افسردگی

داروهای ضد افسردگی انواع مختلفی دارند و اینکه چه دارویی برای شخص تجویز شود، در گام اول به شرایط و شدت افسردگی فرد یعنی شدت علائم، طول و سیر بیماری فرد، سابقه خانوادگی بیماری فرد بستگی دارد. در گام بعدی انتخاب دارو ها بر این اساس صورت می گیرد که عوارض داروی تجویزی بر وضعیت جسمانی بیمار، مزاج و سبک زندگی وی کمترین تاثیر مضر را بگذارد. همچنین ممکن است بعد از گذشت مدت زمانی از شروع برنامه دارویی، بهبودی در وضعیت فرد دیده نشود. در این صورت پزشک می بایست داروی تجویزی خود را تغییر دهد و از داروهای دیگری استفاده کند.

انواع داروهای ضد افسردگی:

۱-داروهای سه حلقه ای:

داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای از جمله قدیمی ترین داروهای ضد افسردگی هستند و می توانند باعث افزایش سرتونین و نور اپی نفرین در مغز شوند. داروهای این دسته عبارتند از : دیسیپرامین، آمی تریپتیلین، ایمی پرامین، نور تریپتیلین.

۲- بازدارنده های منو آمین اکسیداز (MAOI):

مونو آمین اکسیداز ها همانند داروی سه حلقه ای باعث افزایش سروتونین و نور اپی نفرین در مغز می شوند و عبارتند از ترانیلسپیرومین، فنلزین، موکلوبمید.

۳-بازدارنده های بازجذب سرتونین (SSRIs):

بازدارنده ها بر خلاف داروهای قبلی، تنها بر سرتونین تاثیر می گذارند، مانع از جذب این ماده شده و مقدار سروتونین را در مغز افزایش می دهند. این گروه دارویی شامل پروزاک یا فلوکستین، سیتالوپرام، سرترالین، پاروکستین هستند.

 ۴- سایر گروه های دارویی: نفازودون، ونلافاکسین، لیتیوم، زولپیدم

ضرورت درمان به موقع افسردگی:

بیماری افسردگی نوعی اختلال روانی است که بر نوع تفکر، خلق و خو، احساسات و رفتار و سلامت جسمی فرد تأثیر می گذارد. این اختلال باید به موقع تشخیص و درمان شود زیرا عدم درمان آن باعث تشدید اختلالات روانی می‌شود.  در چنین مواقعی فرد افسرده باید تمام افکار منفی خویش را از رده خارج نموده و افکار منطقی را جایگزین آن کند. طبق نظر روانشناسان «بروز و تشدید اختلالات روانی علاوه بر اینکه باعث اختلال متوسط تا شدید در فعالیت‌های روزمره فرد می‌شود، سطح کیفیت زندگی فرد را پایین می‌آورد و میزان رضایتمندی وی از زندگی را کاهش می‌یابد و در برخی موارد حتی منجر به بروز جرایم اجتماعی و کیفری شده و این مساله باعث می‌شود نه‌تنها فرد مبتلا به شدت آسیب ببیند، بلکه زندگی اطرافیان نیز مختل شود؛ همچنین آنها را در آینده با مشکلات جدی و شدیدی مواجه می کند که منجر به آسیب‌های شدید خانواده می‌شود و طبیعتا جامعه را آسیب دیده خواهد کرد.»

حرف آخر!!!

داشتن اعتیاد و یا مبتلا بودن به بیماری هایی مانند اختلال استرس (PSTD) و اختلال کم توجهی و … سیکل درمان افسردگی را مشکل تر از حد معمول می سازند. چنانچه هر یک از این موارد با موفقیت درمان شود، علائم افسردگی شدید نیز به طبع بهبود سریع تر پیدا خواهد کرد. استفاده از مشاوره افسردگی و روان درمانی  به شما در بهبود و تشخیص شدت افسردگی کمک می کند.

چنانچه سؤالی در مورد افسردگی و درمان آن دارید دربخش نظرات با ما در میان بگذارید تا به آن پاسخ دهیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن