روانشناسی کودک با بهترین روش های روز

روش کاملا اصولی تربیت فرزند با دیدگاه روانشناسی +فیلم آموزشی

bestkid b

آشنایی با نکات صحیح تربیتی پیش شرط تربیت اصولی در کودکان است و عدم آگاهی اولین و مهمترین ضربه تربیتی است که والدین مرتکب می‌شوند، متخصصان و مشاوران تربیتی معتقد هستند آگاهی از زمان درست ارائه نکات تربیتی به کودک،توازن میان تشویق وتنبیه،برخورد مناسب درمواجه با شیطنت کودکان و به طور کلی آشنایی با رمز و رموز تربیت از مواردی است که تمامی والدین باید نسبت به آن واقف باشند تا بتوانند فرزند پروری صحیحی داشته و افراد موثر و موفقی تربیت کنند.در این پست، روش های اصولی تربیت فرزند را با تکیه بر مبانی روانشناسی بیان خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

۱- مقدمه

متأسفانه عدم آگاهی خانواده‌ها از نکات و راهکارهای تربیتی موجب می‌شود کودک از ابتدا با تربیت صحیح آشنا نشود وبه مرور رفتارهای نادرست در او نهادینه شود و زمانی که به سنین بزرگسالی می‌رسد در معرض بسیاری از آسیب‌های اجتماعی قرار گرفته و نسلی را قربانی کرده وجامعه را دستخوش آسیب کند. لذا تربیت کودک بیش از آنچه به نظر می‌رسد حائز اهمیت بوده و ضرورت دارد والدین نسبت به آن بی تفاوت نباشند. بهترین زمان برای تربیت کودکان از سنین اولیه تا دوازده سالگی و مهمترین مکان محیط خانه و صالح‌ترین افراد والدین کودک می‌باشند.

کودک یک ساله ۲

۲-عوامل تآثیرگذار در تربیت کودک

۱- خانواده

به عنوان اولین و مهمترین مکانی که کودک در آن می آموزد، نقش مهمی در تربیت کودک دارد. محیط خانواده چون دانشگاهی است که در آن درس زندگی، انسانیت و اخلاق و یا ضد این دو، داده می شود. پس عامل خانواده برای کودک تعیین کننده و سرنوشت ساز است. کودک در کنار مادر از او درس زندگی می گیرد و عشق و محبت را می آموزد. او از پدر درس اقتدار و انضباط و کیفیت موضع گیری در برابر مسائل حیات اجتماعی را می آموزد. البته نقش مادر در تربیت و رفتار کودک به مراتب بیشتراز پدر است.

۲- محیط

برای جلوگیری از رفتارهای نامطلوب کودکان باید زمینه این رفتارهای نامطلوب را از زندگی کودک حذف کرد و او را در محیط سالم از نظر روحی و اجتماعی و خانوادگی قرار داد. اگر کودک در محیطی از هر نظر سالم زندگی کند، زحمت والدین و مربی در پیاده کردن مسائل تربیتی کمتر خواهد بود و برعکس. در واقع عامل محیط در هیچ یک از موجودات زنده بلاتاثیر نمی‌باشد. کودکی را که بتوان در یک محیط سالم خانوادگی و اجتماعی به سهولت و بطور مثبت تربیت کرد در یک محیط ناسالم به همان آسانی نمی‌توان در امر تربیت صحیح وی موقعیت کسب کرد.

نشانه عزت نفس پایین کودک و ۱۲ راهکار افزایش آن

۳- وراثت

یکی از عوامل موثر در شکل گیری شخصیت کودک است، به عنوان مثال اگر دو کودک در محیط مشابهی قرار گیرند، ممکن است یک جور نباشند و یک شخصیت مشابه پیدا نکنند، که در اینجا نقش وراثت پررنگ تر و واضح تر است. پدر و مادر فارغ از اینکه نقش بسیار مهمی در تربیت فرزندان دارند، نباید از میزان تأثیر آن دو در ژنتیک غافل ماند، فرزند عصاره‌ای از والدین خویش است از طریق ژن‌ها خلق‌وخوی والدین به فرزند منتقل می‌شود.

کودک یک ساله

درواقع پدر و مادر هردو در تشکیل سلول تخم نقش دارند، ولی پس از تشکیل این سلول، نقش اصلی در رشد و نمو جنین به عهده مادر است، بنابراین می‌توان گفت: گام اول در تربیت فرزند، انتخاب همسری صالح و شایسته است. زیرا علاوه بر اینکه برخی از ویژگی‌های او به فرزند، منتقل می‌شود. در فراهم آوردن محیط مناسب برای تربیت فرزند نیز تأثیرات بسزایی دارد، بر اساس علم ژنتیک، نیمی از ویژگی‌های وراثتی از طریق پدر و نیمی دیگر از طریق مادر، به فرزند انتقال می‌یابد؛ بنابراین منظور از وراثت، انتقال ویژگی‌های پدر و مادر به فرزند در اثر لقاح است. در واقع روزیِ حلال و شایستگی والدین تأثیر بسزایی در پاکی اصلاب آنها خواهد داشت. بنابراین فرزندان چنین والدینی نیز صالح خواهند بود. در حالی‌ که روزی حرام و بی‌لیاقتی والدین موجب ناپاکی صلب‌های ایشان می‌شود و این امر زمینه تولد فرزندانی ناصالح را فراهم می‌آورد.

۳-فیلم تربیت اصولی کودک

فیلم شماره ۱

فیلم شماره ۲

۴-نکات مهم جهت تربیت موفق کودک

 • ۱-  کودکان باید بیاموزند که کردارشان توام با نتایج است: بدون درک این نکته کودکان، گستاخ بارمی آیند، البته حدود و مرزهایی که والدین تعیین می کنند باید برای خودشان ابتدا تعریف شده باشد و همیشه به آن پای بند باشند، در غیر این صورت کودک سر در گم و گیج خواهد شد.
 • ۲- تنبیه باید متناسب با اشتباه باشد: تنبیه های کم برای بدرفتاری کوچک و تنبیه زیاد برای بدرفتاری بزرگ
 • ۳- حفظ آرامش و خونسردی: والدین باید تعادل خود را در تنبیه یا تشویق حفظ کنند چرا که ممکن است کارهایی انجام دهند که در آینده به پشیمانی ختم شود.
 • ۴- ایجاد وقفه یا قرار دادن در انزوا: این مدت باید خیلی کوتاه (یک دقیقه به ازای هر سال سن کودک) باشد همچنین به دور از هرگونه تنش و تخریب شخصیت صورت گیرد و کودک دقیقاً بداند دلیل آن چیست و بد از تمام شدن وقفه از کودک بخواهید به خاطر اشتباهش عذر خواهی کند.
 • ۵- سلب امتیازات ویژه: اگر کودک کاری بسیار ناشایست انجام دهد، حقوق و امتیازات ویژه اش را برای مدتی متناسب با اشتباهش  قطع کنید، امتیازات ویژه اعم از حق نگاه کردن به تلویزیون، حق بازی کامپیوتری و …

  ۵- مطالب مهم روانشناسی تربیت کودک

 •  چهارده اصول تربیتی مهم کودکان (همه سنین)
 • کتاب رایگان والدین و روانشناسی کودکان

  حتما بخوانید: ۴ کتاب آموزشی کودک که والدین حتما باید آن را مطالعه کنند

فرزندانتان تنها برای زمان مشخصی به شما سپرده شده‌اند. در این سال‌ها تمام تلاش خود را انجام دهید تا به آدم‌های خوبی تبدیل شوند. چون بعد از آن کاری از دست شما ساخته نیست. بله پدرومادری، هیجان‌انگیزترین کار در دنیا است، درست است که خانه‌ی شما به‌هم ریخته می‌شود، لباس‌های چِرک بر روی هم انباشته می‌شوند و کُلی کار روی سرتان ریخته است اما شاید همین حالا کودک‌تان خندیده باشد. از این لحظات لذت ببرید چرا که خیلی زود به انتها می‌رسند.

charbzaban

میلاد حیدری

سلامتی و بهروزی همه هموطنان آرزوی قلبی من است. سوالات و نظرات خود را مطرح کنید، من یا سایر هموطنان پاسخ خواهیم داد. به امید افزایش آگاهی و سلامتی روحی جسمی در بین همه ایرانیان در جای جای دنیا.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. سلام و عرض ادب
  1_ دختربچه یکسال و ده ماهه دارم، بعضا وقتی چیزی می‌خواهد و ما قبول نمیکنیم(مثلا دست به غذای می‌خواهد بزند یا بیرون از خانه رفتن و ما قبول نمی‌کنیم)، عصبانی می‌شود و چیزی را پرت می‌کند و یا اینکه با عصبانیت ما را میزند(با شدت و ضعف).
  در قبال رفتارش چه کنیم؟
  2_ فرزند(حدودا 5_6)ساله خواهر زنم بسیار شوخ و شلوغ کار است که هر وقت خانه ما می‌آید، دست به هرچه می‌زند و هرکاری بخواهد انجام میدهد(گرچه والدینش میگه نکن ولی اکثرا حرف گوش کن نیست) و این خیلی وقت‌ها باعث دلخوری بین من و همسرم میشه.
  راه‌حل چیست و چگونه برخورد کنم با این قضیه.
  بسیار متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا