در این پست از دیدگاه دکتر شهرام اسلامی، نکات مهمی پیرامون تربیت اولیه کودک از ابتدا را از طریق فیلم به شما آموزش می دهیم. خود دکتر این موضوع را به واکسن روانی کودک تشبیه می کند.


یکی از ساده ترین راه برقراری ارتباط والدین با کودک ماساژدادن کودک است ماساژ دادن کودک شما را آرام می کند برای  ماساژ  دادن کودک خود نیاز به زمان دارید که بتوانید یا به صورت کوتاه مدت و یا به صورت بلند مدت با کودک خود ارتباط لمسی برقرار کنید . کودک زمانیکه در رحم مادر قرار دارد  توسط دیواره ی رحم نوازش می شود وزمانیکه به دنیا می اید نیاز دارد که  مادر نوازشش کند و همان حس را برایش ایجاد کند .


برخی از کودکان با وجود اینکه از هوش و استعدادبالایی برخوردار هستند ولی درسها را به خوبی یاد نمیگیرند یکی از دلایل آن نخوردن صبحانه ی کامل است مغز نیازمند انرژی زیادی است که بتواند خوب فعالیت کند یکی از اثرات نخوردن صبحانه افت قند خون است. تحقیقات نشان داده که افرادی که صبحانه می خورند از تمرکز و انرژی بیشتری برخوردار هستند وهمچنین سالم تر از  بقیه افرادی هستند که صبحانه نمی خورند.


خوردن غذا های سالم برای همه ی سنین مهم است ولی در کودکی از اهمیت ویژه ای برخوردار است پیدا کردن یک برنامه غذایی درست برای کودک کار بسیار دشواری است چون کودکان نسبت به آنچه می خورند حساس هستند.اگر مادر ها سعی کنند که بچه ها را از همان سنین کم به یک برنامه غذایی خوب عادت دهند سلامت او را تضمین کرده اند.


تغذیه یکی از مهم ترین عواملی است که رشد کودک راشامل می شود تغذیه کودک را باید خیلی جدی گرفت اگر به تغذیه کودک در هرسنینی توجه نشود ممکن است هم از نظر ذهنی و هم از نظر جسمی دچار خطراتی شود  تغذیه یک عامل مهم است که اگر نادیده گرفته شود فرزند شما سیستم ایمنی ضعیفی خواهد داشت وممکن است روز به روز بیمار شود .


کودک بد اخلاق اصلا دوست داشتنی نیست واصلا مورد توجه دیگران  قرار نمی گیرد پدر ها و مادر ها باید بدانند که عامل این بدخلقی کودک چه چیز هایی می تواند باشد کودک از سن ۱تا ۴ سالگی هنوز مهارت پیدا نکرده که چگونه بر روی اخلاق و رفتار خود تسلط پیدا کند و ممکن است با کوچکترین عامل ناراحت و عصبانی شود. آنها از خواسته های خود کاملا آگاه هستند و می دانند که چه چیزی می خواهند واز طریق عصبانیت از آن دفاع می کنند.


دانش واگاهی و اطلاعات اساسی ترین دارایی انسان ها در این جهان است ویکی از شاخص های اصلی توسعه یافتگی در بین ملت ها است. مردم از طریق رسانه ها ،کتاب ها و… دانش خود را ارتقا می دهند. کودکان هم مثل بزرگ سالان تمایل زیادی به یادگیری دارند و آنها از پدر ومادر خود یاد می گیرند که چگونه می توانند اطلاعات خود را افزایش دهند و زمانی که می بینند پدر ومادر خود از چه روش هایی برای یادگیری استفاده می کنند کودکان نیز از همان روش استفاده می کنند اینجاست که اثرات مثبت ومنفی رسانه ه برای کودکان آشکار می شود . 


بعضی از پدر ها و مادر ها داستان خواندن برای کودک را قبل از خواب  یک کار بیهوده می دانند در صورتی روانشناسان با این موضوع مخالفند و می گویند تاثیر روانشناختی روی کودک دارد. یکی از تاثیرات مثبت داستان خواندن برای کودک اینست که باعث رشد اخلاقی کودک می شود زمانیکه شما برای او داستان می خوانید او خود را جای شخصیت های داستان می گذارد و سعی می کند خوبی و بدی  شخصیت های داستان را بفهمد.


کودکان را از  دوسالگی با شمردن آشنا کنید تا زمانیکه وارد مدرسه می شوند با مشکل روبه رو نشوند  اینکار را با روش های مختلف اعم از صوتی و تصویری میتوان انجام داد .به کودک نشان دهید که ریاضیات بخشی از زندگی روزمره ماست و او بالاخره برای کارهای روزمره‌اش نیاز دارد مهارت های درک حساب رایاد بگیرد  و ریاضی اش را تقویت کند . و این کار باید توسط والدین صورت بگیرد. 


پدرو مادر باید به تربیت اجتماعی کودکان توجه کنند بچه ها زمانی که وارد اجتماع می شوند ممکن است با هر فردی سرو کار داشته باشند با این حال باید این خصلت را آنها به وجود آورد که توانسته باشند در برابر شرایط بیرون از خانه ایستادگی کنندو توانایی پذیرفتن شخص مقابل را داشته باشند.کودکان روزی از محیط خانه جدا می شوند و به محیط اجتماع روی می آورند ان روز است که باید بتوانند از خود محافظت کنند و در گیر مشکلات اجتماعی نشوند. 

1 2 3 11