سلامت کودکان

همه چیز درباره شنوایی سنجی کودکان و نوزادان که حتما باید بدانید!

همه والدین از کودک تازه متولد شده خود را به مراکز مختلف شنوایی سنجی می برند تا از سالم بودن حس شنوایی آنها اطمینان حاصل کنند. در این مقاله می خواهیم به بحث در مورد شنوایی سنجی کودکان و نوزادان بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

مقدمه:

شنیدن صدا در انسانها از چند ماهگی شروع می شود؟ این سؤال خیلی از کاربران است که در این قسمت می خواهیم پاسخ آنرا بدهیم. همه کودکان از زمانی که جنین هستند میتوانند صداها را بشنوند. این مهارت بعد از سه ماهگی در آنها ایجاد می شود. وقتی متولد می‌شوند، صدای مادر اولین صدای قابل تشخیص برای آنهاست. در بیشتر مواقع، کودک تازه متولد شده تا آزمایش‌های شنوایی را پشت سر نگذارد، از بیمارستان خارج نمی‌شود. عوامل مختلفی در کم شنوایی کودکان مؤثرند که در ادامه به توضیح درمورد آنها می پردازیم. شاید در مراحل ابتدایی خودتان متوجه نشوید که کودکتان در شنیدن مشکل دارد تا اینکه بزرگ‌تر شود. پس بهتر است که حتماً، نوزاد خود را برای ارزیابی و در صورت لزوم درمان، نزد پزشک ببرید.

فیلم آزمون شنوایی اطفال برای کودکان ۶ ماهه تا ۶ ساله:

این پست مشابه را از دست ندهید: نتایج جدیدترین تحقیقات درباره کودک کم شنوا و نحوه درمان که باید بدانید!

عوامل ژنتیکی در بسیاری از موارد باعث ضعف قدرت شنوایی و پیشرفت ناهنجاری هایی در عملکرد گوش داخلی و عصب شنوایی می شود. علاوه بر این، مشکلات شنوایی کودک می تواند در دوران بارداری اتفاق بیفتد، در حالی که هیچ زمینه ژنتیکی ای وجود ندارد. مصرف الکل و مواد مخدر، ابتلا به عفونت های باکتریایی و ویروسی مانند سرخچه، سیفلیس و توکسوپلاسموز و بیماری های متابولیک از جمله شرایط خطر در دوران بارداری محسوب می شوند. عوامل مختلفی طی روند زایمان نیز می تواند ناشنوایی یا کم شنوایی نوزاد را رقم بزند. این مشکل، به خصوص در صورت کمبود اکسیژن، خونریزی مغزی، نقایص فیزیکی هنگام تولد و زایمان زودرس ایجاد می شود. همچنین مصرف بعضی داروها در عفونت های نوزادان، سل، سرطان و مالاریا نیز ممکن است با تحلیل برگشت ناپذیر شنوایی همراه باشد. مشکلات شنوایی در کودکان ۲ تا ۶ سال اساساً ناشی از سرماخوردگی، اوتیت یا التهاب لوزه هاست. سرخک، اریون و سرخچه نیز از دیگر بیماری های زمینه ساز در این سنین هستند.

آزمونهای شنوایی سنجی نوزادان

از بدو تولد تا شش ماهگی بهترین زمان برای تشخیص ناشنوایی یا کم شنوایی در نوزادان است که باید مورد توجه والدین قرار گیرد. با توجه به این که از حدود شش ماهگی تا سه سالگی بهترین دوران زبان آموزی کودک به شمار می رود، تشخیص کم شنوایی و شروع درمان، در هوش و قدرت یادگیری کودک، بسیار موثر است. نوع آزمون شنوایی که کارشناس شنوایی (ادیولوژیست) انجام می دهد بستگی به سطح رشد و شناخت شنوایی کودک شما دارد. آزمون های رفتاری نوزادان جهت ارزیابی شنوایی به دو گروه تقسیم می شوند:

 1. گروه اول آزمون هایی که به تقویت نیاز دارند مثل ادیومتری شرطی سازی(VOR)
 2. گروه دوم آزمون هایی که به تقویت نیاز ندارند مثل BOA

در BOA شنوایی شناس براساس مشاهدات خود از کودک به غربالگری می پردازد. به غیر از ادیومتری شرطی سازی، ارزیابی رفلکس ها و ادیومتری با تقویت بینایی می توان از دیگر آزمون ها هم استفاده کرد. آزمون OAE یکی از آزمون هایی است که جهت بررسی گوش میانی استفاده می شود. آزمون ABR در کودکانی که نمی توان ادیومتری شرطی سازی انجام داد مورد استفاده قرار می گیرد.

آزمون شنوایی سنجی کودکان نوپا به اینصورت انجام می گیرد که فرزند شما در یک اتاق کنترل صدا در آغوش شما قرار می گیرد سپس با تواید انواع صداها در اتاق، هنگامی که او به سمت امواج صدا یا فلش نور برمی گردد، سرعت عملکرد او بررسی می گردد. این آزمون تقویت بینایی، ادیومتری (VRA) نامیده می شود. با بررسی و ثبت واکنش های کودک به انواع مختلف صداها در نهایت ادیومتریست به شما می گوید که فرزندتان در چه سطحی از صداها واکنش نشان می دهد.

روش ادیومتری به این صورت است که اسباب بازی هایی در جعبه قرار دارند و برای هر پاسخ فلاش می زند. در واقع این فلاش زدن نوعی تقویت مثبت است. در این روش، پزشک نظاره گر رفتار کودک است و آزمون اتوماتیک انجام می شود. VOR یا ادیومتری با تقویت بینایی هم می تواند تک جهتی یا دوجهتی ارزیابی انجام دهد. ادیومتری با تقویت چشایی نیز وجود دارد که در آن برای تقویت رفتار کودک از خوراکی استفاده می شود. از وقتی که کودک بتواند همکاری کند ادیومتری بازی انجام می گیرد. بررسی وضعیت ادای کلمات توسط کودک نیز می تواند سرنخی از کم شنوایی بدهد. به عنوان مثال اگر در گفتار کودک حذف یا جایگزینی همخوان های بی صدا صورت گیرد احتمالا کم شنوایی حسی عصبی ملایم وجود دارد.

روش غربالگری کم شنوایی:

شنوایی-سنجی۲

در حال حاضر در آمریکا روش غربالگری کم شنوایی با استفاده توام از دو دستگاه AABR و TEOAE تعیین شده و در بدو تولد نوزاد آزمایش می شوند.
در روش TEOAE یک پروب کوچک داخل مجرای گوش نوزاد قرار می گیرد و دستگاه بصورت یک اسکن شنوایی به طور اتوماتیک صدایی را وارد گوشی نوزاد کرده و بازتاب آنرا پردازش می کند.در صورت سلامت مسیر انتقال صدا به گوش میانی و عدم وجود هرگونه عفونت در گوش میانی) و نیز سلامت سیستم حلزون شنوایی، نتیجه تست TEOAE (گذر) خواهد بود و در صورت وجود مشکل در هر یک از قسمتهای فوق نتیجه REFER (ارجاع) گزارش می شود.
در حین آزمایش هیچگونه درد یا احساس ناخوشایندی برای نوزاد ایجاد نمی شود و در صورت خواب بودن نوزاد آزمایش برای هر گوش فقط ۲ دقیقه طول می کشد.
در روش AABR چند الکترود سطحی کوچک روی سر و پشت گوشها چسبانده شده و این بار مسیر عصب شنوایی از حلزون تا ساقه مغز مورد بررسی قرار می گیرد. این آزمایش نیز ساده، بدون ناراحتی برای نوزاد، سریع (حدود ۱۵ دقیقه برای هر دو گوش) می باشد. مجدداً در صورت سلامت مسیر عصب شنوایی بطور اتوماتیک عبارت Pass (گذر) و در غیر آن REFER (ارجاع) گزارش می شود.
نوازدی سالم است که در هر دو آزمایش نتیجه Pass (گذر) باشد و در صورت نتایج ارجاع (Refer) آزمایشهای تخصصی تشخیص محل ضایعه و سنجش آستانه شنوایی انجام و نوزاد جهت معالجه یا توان بخشی ارجاع می شود.


آزمایشات مختلفی وجود دارد که پزشکان با کمک آنها مهارت شنوایی کودکان و نوزادان را می سنجند. آزمایش هایی نیز وجود دارند که شما می توانیدآنها را براحتی در منزل انجام دهید در این قسمت چند نمونه از این آزمایش ها را به شما می آموزیم.

چند آزمایش برای شنوایی سنجی کودکان:

شنوایی-کودک

آزمایش اول
این آزمایش را به این طریق انجام دهید که پشت سر کودک بایستید و در یک فاصله مناسب زنگوله یا وسیله مشابهی را به صدا در‌آورید. در مورد نوزادان بر حرکات نوزاد توجه کنید. زمانی که صدای دیگری در محیط وجود نداشته باشد و شنوایی کودک سالم باشد حرکاتی که نشان دهنده درک شنوایی اوست خواهید دید. مثل چرخاندن سر ، دست و پا زدن و … . در مورد کودکان بزرگتر حرکات و رفتارهای پخته‌تری می‌توان مشاهده کرد. ممکن است این کودکان پرسشهایی مبنی بر منبع صوت داشته باشند. همین آزمایش را در حالی که در سمت راست کودک ایستاده‌اید انجام دهید. تشخیص درست جهت منبع صوت با حرکت و توجه کودک به آن سمت مشخص می‌شود. همین آزمایش را با گوش چپ نیز انجام دهید.
آزمایش دوم
در این روش، ساعتی را کوک کرده و در بخشی از اتاق مخفی نمایید. از کودک بخواهید با شروع صدای زنگ ساعت جستجو برای پیدا کردن آن را شروع کند. عملکرد کودکان دارای شنوایی سالم معمولا سریعتر از کودکانی است که مشکلی در شنوایی خود دارند. حرکاتی که این کودکان دیده می‌شود حاکی از تلاش آنها برای تمرکز بیشتر برای بهتر شنیدن است.
آزمایش سوم
می توانید برای انجام این آزمایش در یک طرف اتاق بایستید در حالی که کودک مقابل شما و در آن طرف اتاق ایستاده است. کلماتی را با صدای بلند و آهسته تکرار کنید و از کودک بخواهید کلماتی را که می‌شنود، بیان کند. کودکان دارای شنوایی سالم فقط در شنیدن صداهای بسیار آهسته و پچ پچ مانند ممکن است مشکل داشته باشند. اما کودکان مشکل‌دار با توجه به درصد وجود ناشنوایی در تشخیص صداها مشکل دارند.
آزمایش چهارم
انجام این آزمایش خیلی آسان است و فقط کافیست در یک طرف اتاق بایستید و از کودک بخواهید در طرف دیگر اتاق و در حالیکه پشت به شماست قرار بگیرد. کلماتی را با صداهای بلند و آهسته تکرار کنید و از او بخواهید کلماتی را که می‌شوند بیان کند. این آزمایش برای آن است که کودک از قدرت لب خوانی و حدس استفاده نکند.
آزمایش پنجم
با کودک خود در یک اتاق قرار بگیرید و از یک فرد دیگر کمک بگیرید و تا در اتاق دیگری صداهای مختلفی را با وسایل مختلف تولید کند. مثل صدای زنگ تلفن ، صدای صوت ، صدای بهم خوردن زنجیر و سایر صداهای زیر و صداهای بم مثل کوبیدن به در و … . عکس‌العملهای کودک را در نظر بگیرید و نشانه‌هایی را که برای هر صوت از خود ظاهر می‌کند یادداشت کنید. برخی از این نشانه‌ها تنها حاکی از شنیدن یک صوت است مثل توجه ناگهانی به شروع صدا. برخی حاکی از تمرکز برای تشخیص صدا است، مثل گرفتن یکی از گوشها به طرف منبع صوت. و گاهی کودکانی که مشکل ناشنوایی نسبت به برخی از اصوات دارند ممکن است در مقابل آن اصوات واکنشی از خود نشان ندهند.
آزمایش ششم
آزمایشی ترتیب بدهید و در آن چند صوت مختلف را بطور همزمان به صدا در‌آوردید. در ترکیب این اصوات می‌توانید صدای موج رادیو یا تلویزیون بی‌برنامه ، تیک تیک ساعت ، سوت قطار ضبط شده، بهم خوردن کلیدها در یک دسته کلید ، صدای یک طبل و … را قرار دهید. توجه داشته باشید اصواتی که انتخاب می‌کنید از طیفهای مختلف زیر و بم انتخاب شوند. این اصوات را بطور همزمان برای کودک پخش کنید. سپس از او بخواهید اصوات شنیده شده را نام ببرد. اغلب کودکان حدود ۷۰ درصد این اصوات را تفکیک می‌کنند و البته غیر از قدرت شنیداری کودک ، عوامل دیگری چون سن ، ادراک شنوایی ، حافظه و … نیز در این آزمایش دخالت دارند.
آزمایش هفتم
تعدادی لیوان هم‌اندازه و هم‌شکل تهیه کنید و در هر یک مقادیر متفاوتی آب بریزید. در حضور کودک و در حالیکه چشمهایش بسته است، یا پشت به لیوانها قرار دارد با یک میله چوبی به یکی از لیوانها ضربه آرامی بزنید بطوریکه صوت ایجاد شده در حالت عادی برای خود شما قابل شنیدن باشد. سپس از کودک بخواهید چشمهایش را باز بکند و شناسایی کند صوت ایجاد شده مربوط به کدام لیوان بوده است. از این آزمایش نیز علاوه بر عامل قدرت شنیداری ، عواملی که بر استعداد موسیقی کودک دخیل هستند تاثیر دارند. کودکانی که استعداد موسیقی دارند در این نوع آزمونهای شنیداری عملکرد خوبی دارند.

این مطلب میتوانه براتون مهم باشه: علائم کم شنوایی در کودکان، طبق جدیدترین تحقیقات دنیا

اقدامات مؤثر برای جلوگیری از کم شنوایی کودکان:

 1. انجام مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج
 2. انجام آزمایشات خونی و بررسی عامل Rh
 3. مشاوره با پزشک قبل از بارداری در صورت ابتلا به بیماری مزمن یا خاص
 4. مصرف نکردن دارو ، بدون تجویز پزشک در دوران بارداری
 5. جلوگیری از ضربات جسمی در دوران بارداری
 6. مراقبت جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری های مختلف در دوران بارداری
 7. مبادرت به زدن واکسن سرخجه قبل از بارداری
 8. جلوگیری از عفونت مادر در حین زایمان
 9. جلوگیری از کمبود اکسیژن در هنگام زایمان

کارشناسان سایت بهترین کودک به شما مخاطبین گرامی پیشنهاد می کنند در هر کجا که هستید با لیست ۲۰ تا از بهترین مراکز شنوایی سنجی نوزادان در شهرهای مختلف ایران آشنا شوید.

پاسخگویی به سؤالات مرتبط شما در بخش نظرات بخشی از وظایف ماست.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن